marjan.hr

PLOVI I LOVI

GELCOTA

NANOSENJE GELCOTA

Gelkot je materijal s kojim se izrađuje završni sloj svakog stakloplastičnog proizvoda i to je uglavno ono što vidimo kad pogledamo plovilo.Njime se ne boji gotovi proizvod već ga se prvo nanosi na kalup,a zatim se u slojevima nanosi smola i neki od gotovih materijala.

Gelkot je dvokomponetni proizvod i da bi se potaknula kemijska reakcija njegovog otvrdnjavanja dodaje se katalizator u udjelu od 1,5% njih je potrebno dobro izmješati kako eventualno zaostale kapljice katalizatora nebi stvarale problema. Pri temperaturi od 23% stvrdnjavanje počimlje već nakon 20 minuta

bijela smjesa nesto rijedja od meda. uglavnom se nanosi spahtlom. Na sloj epoxija se prvo nanosi filer. filer je smjesa gelkota i talka ( puder ) u volumnom omjeru 50%-50%. on sluzi za popunjavanje

rupa i da sprijeci prodiranje vode u epoxi. moras ga jako dobro izmješati jer ces inace prilikom nanosenja naletiti na grudice praha a to je jako lose-nece ti zaštititi prodiranje vode. ja stavim u glavu busilice saraf koji ima na kraju kuku i time mjesam smjesu 15 minuta.

Kad naneses filer mozes preko cijelog mjesta krpanja prevuci sa strec folijom za hranu kako bi se smanjila njegova tvrdoca a time ti se olaksava brusenje.

Foliju prvo prislonis u sredini a onda lagano sa dlanovima razvlacis prema van kako bi istisnuo zrak. sa folijom cak mozes poravnavati smjesu tako da kad se osusi imas manje za brusit.

Kad se sve osuši pobrusis i naneses cisti gelkot. mozes isto koristiti foliju ( ja je obicno ne koristim ). prvo brusis vibracionom brusilicom gradacije 100 pa sve do 1000 ako hoces dobiti da je povrsina glatka kao staklo. zavrsni gelkot mozes tonirati u boju kojoj ti je brod.

Puno hvala, ali jos par nejasnoca:

  1. Da li je talk isti kao i kod epoxia, ili je neki poseban? – talk vulgaris domestikus! 🙂 najobicniji.
  2. Zasto prvo filer? Da li je to obavezno? Zar nije dovoljan obican gelkot za prodor vode?

– filer popunjava rupe koje nastaju u vezivanju staklene vune i smole. kad zavrsis finalni sloj i kad ga pobrusis vidjet ces sitne rupice. filer ih popunjava i sprijecava prodor vode u materijal. nebi ti preporucio da izbjegnes sloj filera. moze doci do osmoze a onda trebas sto prije prodati brod! 🙂

  1. Da li postoji pospjesivac tvrdoce kao kod epoxija ?

– nisam cuo za tako nesto. ne radim s epoxijem, radim sa norpolom. ne znam zakaj, mozda je manje stetan za zdravlje.

  1. Nesto slicno ovom triku s folijom koristim za epoxi (samo sa papirnom samoljepljivom trakom). Kada se skida folija, kada je gelkot potpuno tvrd ili nesto prije?

– sa folijom radis kada imas vremena. stvrdnjavanje ovisi o povrsini nanesenog filera. kad radim s folijom ostavljam ih da se suse 2 tjedna. to je dosta i to radim kad nije hica.

  1. Koliko je obicno debeo sloj gelcoata koji se nanosi na podlogu?

– 1-2 mm. ovisi i o tome koliko si kvalitetno pobrusio filer. Stvar je u tome da uvijek moras racunati da ces ga morati smirglati dok ne dodjes do prave linije broda. To je stvar oka i vjestine. Bolje nanjeti malo vise nego dostukavati.

Ažurirano 10. siječnja 2015 — 13:55

Autor

marjan

Sportsko Nauticka Ribolovna Udruga Marjan Split je neprofitabilna udruga građana udruženih sa ciljem promicanja nautike i ribolova, kroz sport i rekreaciju. Osnovana 30.10.1980g. kao društvo tj.S.N.R.D.Marjan. Upis u Hrvatski registar je izvršen dana 18 rujna 1998g. pod registarskim brojem 17000328.
S.N.R.U. Marjan © 2015 Frontier Theme